Golavt logo Ženski nogomet

Slovenke osvojile turnir v Zagrebu

V ženskem reprezentančnem nogometu smo priča kar nekaj tradicionalnih turnirjev. Zato poglejmo, kaj se dogajalo na Portugalskem, Cipru, ZDA in na Hrvaškem

Boštjan Rous

Konec februarja je že vrsto let rezerviran termin za  neuradne reprezentančne turnirje med njimi She Believes Cup, Algarve Cup, Cyprus Cup in Croatia Cup. Na sporedu so od 28.2 do 7.3. Izmed teh ima najdaljšo tradicijo Algarve Cup, ki ga je letos že šestindvajsetič organizirala Portugalska nogometna zveza. Algarve pokal je včasih imel status neuradnega svetovnega prvenstva dokler ni FIFA začela z organizacijo svetovnih prvenstev.

V Zagrebu je potekal Croatia Cup, kjer je sodelovala tudi naša izbrana vrsta. Najprej so se varovanke Boruta Jarca pomerile s Hrvaticami.  Slovenke so bile boljše skozi celotno srečanje, a do zadetka niso prišle. Na drugi tekmi so se pomerile z Ukrajinkami in jih premagale s 3:1. Slovenke so podobno kot na prvi tekmi prevzele pobudo in v 37. minuti povedle prek Lare Prašnikar. V drugem polčasu je kapetanka Mateja Zver v 53. minuti povišala na 2:0. Ukrajinke so prišle do znižanja izida v 56. minuti, ko je Daryna Apanaščenko zadela iz enajstmetrovke.  Končnih 3:1 je postavila Dominika Čonč v 69. minuti. S to zmago so si dekleta priborila finale.

V finalu so se pomerile s Srbijo, ki je lani marca gostovala v Ajdovščini. Takrat se je tekma končala s 2:2. Tudi na finalnem obračunu so varovanke Boruta Jarca prevzele pobudo na zelenici. Lepe priložnosti za zadetek so imele kapetanka Mateja Zver, Kaja Eržen in Lara Prašnikar. Po malo več kot pol ure igranja je selektor Jarc opravil dve zamenjavi. Iz igre sta odšli Lara Ivanuša in Lara Klopčič. Na zelenico je poslal Adrijano Mori in Evelino Kos.

V drugem polčasu so Slovenke spet bile podjetnejše in to kronale v 60. minuti. Mateja Zver je poslala predložek v kazenski prostor, kjer je bila najbolj spretna Adrijana Mori. Slednja bi lahko v 72. minuti povišala na 2:0, a je njen zaključek bil preslab. Tik pred koncem srečanja so Srbkinje imele lepo priložnost za izenačenje. Na srečo slovenske reprezentance je strel Milice Mijatović iz kakšnih sedmih metrov šel mimo vrat. Le nekaj trenutkov kasneje je na semaforju pisalo 2:0 za Slovenijo. Lara Prašnikar je izkoristila hiter protinapad in rešila vse dvome o zmagovalcu te tekme.

Čestitke vsem nogometašicam in strokovnemu štabu za ta uspeh. Zmaga na tem turnirju je dobra popotnica za pričetek kvalifikacij za EP 2021, ki se pričnejo jeseni.

Algarve Cup

Iz Zagreba na Portugalsko, kjer je potekal 26. Algarve Cup. Na letošnjem turnirju so največje presenečenje pripravile Poljakinje z uvrstitvijo v finale. Na včerajšnjem finalu so morale priznati premoč Norvežankam, ki bile boljše s 3:0. S tem so Norvežanke še petič osvojile ta turnir, nazadnje leta 1998. Za Norveško so v finalu zadele Isabell Herlovsen, Caroline Graham Hansen in Karina Saevik. V tekmi za tretje mesto so Kanadčanke bile boljše od Švedinj po streljanju enajstmetrovk. Na turnirju je sodelovala tudi Nizozemska s katero se bo naša reprezentanca pomerila v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo leta 2021. Nizozemke so prišle na turnir brez svojih najboljših nogometašic in odigrale s t.i. B-reprezentanco ter osvojile predzadnje mesto.

Cyprus Cup

Iz Algarveja na Ciper v Larnako, kjer je potekal 12. Cyprus Cup. Na včerajšnjem finalu sta se pomerili Severna Koreja in Italija. Prve so bile boljše po streljanju enajstmetrovk s 7:6. Tekma se je po 120 minutah končala s 3:3. Za Italijo so zadele Christina Girelli, Daniela Sabatini in Valentina Cernoia, za Severno Korejo pa Kim Yun-Mi, Ju Hyo-Sim in Yun So Jon. V tekmi za tretje mesto sta se pomerili reprezentanci Avstrije in Belgije. Tudi na tem srečanju so enajstmetrovke odločale o končnem izidu. Na koncu so Belgijke slavile 3:2.